EGBL - I stage 25-28.10.18 Grodno BELARUS


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2018/2019
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
   III stage 28.02-03.03.19 Riga LATVIA
   III stage 28.02-03.03.19 Saulkrasti LATVIA
   II stage 17-20.01.19 Kuremaa ESTONIA
   II stage 17-20.01.19 Košice SLOVAKIA
   I stage 25-28.10.18 Minsk BELARUS
   I stage 25-28.10.18 Grodno BELARUS
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  





European Girls Basketball League     
Season 2018/2019
I stage  
U16 /2003 - 2004/
25-28.10.2018     
Grodno , Belarus


Group A
Grodnooblsport-BC Prinemanie  Grodno , Belarus
MBA Moscow    Moscow ,  Russia

Basketball club Tsmoki Minsk  Minsk , Belarus

Sport school Ramenskoje Moscow region , Russia
 
Group B
Young Angels Academy  Košice , Slovakia
Ukraina U15 team  Kiev , Ukraina

CFBB Luxembourg ,  Luxembourg
Basketball club SBŠ Ostrava  Ostrava , Czech Republik  

26.10.2018
10.00 BC Tsmoki Minsk - Ukraina U15 team         65:50
10.00 BC Prinemanie-BC SBŠ Ostrava                  52:21
11.30 SS Ramenskoje-CFBB Luxembourg            52:47                                                            11.30 MBA Moscow   - Young Angels Academy   67:55
16.00 CFBB Luxembourg - BC Tsmoki Minsk       45:49  
16.00 BC SBŠ Ostrava - MBA Moscow                   25:67
17.30 Ukraina U15 team - SS Ramenskoje         38:37                                                17.30 Young Angels Academy - BC Prinemanie  56:52

27.10.2018 
10.00 Sport school Ramenskoje -SBS Ostrava   67:22                                                    10.00 MBA Moscow  - Ukraina U15 team    65:45
11.30 BC Tsmoki Minsk - Young AngelsAcademy    38:43                                                   11.30 BC Prinemanie - CFBB Luxembourg       52:36   
 
16.00 SBŠ Ostrava - BC Tsmiki                                  45:53
16.00 CFBB Luxembourg - MBA Moscow                  55:67
17.30 Young Angels Academy - SS Ramenskoje    47:53
17.30 Ukraina U15 team - BC Prinemanie                54:57
 
28.10.2018
9.00 BC Tsmoki Minsk - MBA Moscow                       27:59
9.00 CFBB Luxembourg-Young Angels Academy  24:38                                        10.30 BC SBŠ Ostrava - Ukraina U15 team              20:40
10.30 BC Prinemanie - Sport school Ramenskoje   53:57
12.30 Closing Ceremony 
 
Contacts:
ALEXANDER DERNEIKO
GSM:+375 29 78 35 448
aderneyko@mail.ru

IRINA KARLJUK
GSM:+801 52 48 51 22

SERGEJ BAJRAK
GSM: +375 29 83 85 783
sdyshor_7@mail.ru
 
Hotel 
Sports and recreation center "Svitanok"
Address:Grodno region , Grodno district, village Porechye
Webpage: www.svitanok.grodno.by
 
Gym 1
Institution of education "Grodno state College of Olympic reserve"
Address: Grodno, street Popovicha, 1
Phone: +375152522233
Webpage: www.uorgrodno.by  
 
Gym 2
Sports complex sports management and tourism Grodno regional Executive Committee
Address: Grodno, Gagarina str., 18/1
Webpage: http://sporturkomplex.by
 




Refrigerant gas R410a R134A R404A R32