EGBL - SUPERFINAL 25-28.05.17 Aerhus DENMARK


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2018/2019
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
   SUPERFINAL 25-28.05.17 Aerhus DENMARK
   III STAGE 23-26.02.17 Valmiera LATVIA
   III STAGE D2 23-26.02.17 Kuremaa ESTONIA
   III STAGE 16-19.02.17 Sokolow Podlaski POLAND
   II STAGE 15-18.12.16 Kosice SLOVAKIA
   II STAGE 8-11.12.16 Parnu ESTONIA
   II STAGE D2 8-11.12.16 Podolsk RUSSIA
   I STAGE 20-23.10.16 Riga LATVIA
   I STAGE D2 20-23.10.16 Riga LATVIA
   I STAGE 06-09.10.16 GRODNO BELARUS
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  



EGBL  

U16  

SUPERFINAL

25.-28.05.2017    
Aarhus , Denmark


ONLINE
 

A  GROUP
SDJSOR Nr.7 – Prinemanie, Grodno, Belarus

Basketball school Riga/Ridzene Riga , Latvia 

Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Basketball club Kolibri  Riga , Latvia


B GROUP

Basketball club Aabyhoj  Aarhus , Denmark

Basketball club BMS Herlev  Copenhagen , Denmark

CFBB Luxembourg   Luxembourg
Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia  



26.05.2017

8.30
  Prinemanie - BC Kolibri                          75:41
10.00
BC BMS Herlev -CFBB Luxembourg    53:47
10.00 BS Riga/Jugla - BC Aabyhoj                 33:57
13.00
BS Riga/Ridzene - Liepaja BS              42:39

14.30
CFBB Luxembourg-BS Riga/Jugla      37:40
16
.00 BC Aabyhoj - BC BMS Herlev               51:30
17.30
BC Kolibri - BS Riga/Ridzene               44:54

19.00
Liepaja BS - Prinemanie                       53:59

27.05.2017
8.30 
BC BMS Herlev - BS Riga/Jugla            47:36
10.00 BC Aabyhoj -CFBB Luxembourg         46:44
11.30 BC Kolibri - Liepaja BS                           59:43
13.00
BS Riga/Ridzene - Prinemanie             48:61


16.00 Game 13                Kolibri – Luxembourg        40:56

16.00 Game 14                Liepaja – BS Jugla              35:38
17.30 Game 15 ½ final   Ridzene – Aabyhoj            33:56

19.00 Game 16 ½ final   Prinemanie–BMS Harlev
 
65:73

28.05.2017

8.30  
7.-8. place game Kolibri - Liepaja             37:75

9.30  
3.-4. place game Ridzene – Prinemanie  45:71

10.30
5.-6. place game Luxembourg – Jugla    58:63

11.30
1.-2. place game Aabyhoj – BMS Harlev 60:44

13.00
Closing Ceremony

Contacts:
Natascha Jensen
nat@mannemar.dk
 
Anne Lind Christiansen
annelind.christiansen@gmail.com

Accommodation:
Zleep Hotel Aarhus
www.zleephotels.com

Games:
Viby Stadion
Skanderborgvej 224, 8260 Viby J.

 






































 

 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32