EGBL - 2011/2012 - Results - U15


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2018/2019
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
   2011/2012 - Results - U15
   2011/2012 - Results - U17
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  


Results U 15 season 2011/2012

> Teams/results season 2011/2012 (summary) <



EEGBL III stage

13.-16.03.2012

Kuremaa Estonia     

Results


 A group                                                           B group        

Basketball club Spartak Vidnoje/Russia/       Basketball school Riga/Ridzene  /Latvia /

Basketball club Tartu Kalev/Estonia/             Basketball school Riga/TTP /Latvia/

A.Gomelski school Moskow/Russia/             Basketbal club Star /Estonia/

Basketball club Penza Penza/Russia/             Sport school Jelgava  /Latvia /      


B S Riga/TTP /LV/  - Basketball club Spartak /RU/                     52:64

B S Riga/Ridzene /LV/-  B C Tartu Kalev /EE/                               57:28

Sport school Jelgava/LV/  - A.Gomelski school /RU/                 32:59

Basketbal club Star/EE/ - Basketball club Penza /RU/              41:36

B C Tartu Kalev /EE/  - Basketball school Riga/TTP/LV/           43:59

Basketball club Spartak /RU/  - B S Riga/Ridzene/LV/             47:43

A.Gomelski school /RU/ - Basketbal club Star/EE/                     50:37

Basketball club Penza /RU  - Sport school Jelgava/LV/            42:52

 
B S Riga/Ridzene /LV/- - Basketball club Penza /RU/              66:36

B S Riga/TTP /LV/  - A.Gomelski school /RU/                             48:51


Basketbal club Star/EE/- Basketball club Spartak /RU/         20:62


Sport school Jelgava/LV/ - B C Tartu Kalev /EE/                       32:42


A.Gomelski school /RU/ - B S Riga/Ridzene /LV/                      33:50


Basketball club Penza /RU/ - B S Riga/TTP /LV/                       29:37


Basketball club Spartak /RU/ -Sport school Jelgava/LV/       105:27


B C Trartu Kalev /EE/ - Basketbal club Star/EE/                     46:18


A.Gomelski school /RU/ - B C Tartu Kalev /EE/                        24:19


Basketball club Spartak /RU/- B C Penza /RU/                        85:32


Sport school Jelgava/LV/ - B S Riga/Ridzene /LV/                29:70


Basketbal club Star/EE/ - B S Riga/TTP /LV/                           31:39


               MVP:

#7 Maria Vadeeva      

Scoring Queen:

#4 Paula Strautmane, BS Riga/Ridzene   

All-Star:  

#32 Ege-Ly Viirmaa, BC STAR 

#9 Kristiana Rikveile, BS Riga/Ridzene 

#18 Milena Gegirova, A.Gomelski School 

#4 Raisa Musina, BC Spartak #9

Amanda Betlere, BS Riga/TTP
 




 


EEGBL III stage
U-15
16.-19.02.2012.
Helsinki , Finland 
Results


Wartti Basket, FIN - Honka, FIN             35:58

Trinta I, RU  - RGUOR Minsk, BY               36:51

 
Trinta II, RU  -  Pomerania 97, PL           38:41
 
WB, FIN  -  Riga/Ridzene 98, LV              72:37

Honka, FIN  - LKC-Panevezys, LT             51:50


Pomerania 97, PL  -  Trinta I, RU              33:49


RGUOR Minsk, BY  - Trinta II, RU             52:15


LKC-Panevezys, LT  -  WB, FIN                 59:57


Riga/Ridzene 98, LV  - Honka, FIN           31:66

Trinta I, RU  - Riga/Ridzene 98, LV          70:39

 
Trinta II, RU  -  LKC-Panevezys, LT          19:68
 
WB, FIN  - RGUOR Minsk, BY                     56:50
 
Honka, FIN  -  Pomerania 97, PL               65:43
 
LKC-Panevezys, LT  -  Trinta I, RU            65:53

Riga/Ridzene 98, LV -  Trinta II, RU         42:40

 
Pomerania 97, PL  - WB, FIN                     40:58
 
RGUOR Minsk, BY  -  Honka, FIN               51:58

Riga/Ridzene 98, LV  -RGUOR Minsk, BY 16:48


LKC-Panevezys, LT - Pomerania 97, PL    56:37

 

ALL STAR 

   Digna Srautmane, Ridzene 98

   Valeryia Smarshko, SVSM Minsk

   Annukka Salminen, Wartti 

   Laurita Jurciute, LKC-Panevezys

   Meeri Gummerus, Honka  

MVP
 
   Laurita Jurciute, LKC-Panevezys
 
 
 

EEGBL II stage  
Season 2011/2012
  U 15

16-.18.12.2011
Minsk  Belarus 

  Results

   A group                                                 B group

Pomerania 98 Gdansk / Polska /            Basketball school Riga/Ridzene  /Latvia /    

Pomerania 97 Gadnsk / Polska /            Basketball school Riga/TTP /Latvia/
            
RGUOR Minsk Minsk / Belarus /               Basketbal club Star /Estonia/
           
LKC-Panevezys Panevezys /Lithuania/  Sport school Jelgava  /Latvia /         


16.12.2011
 

Pomerania 97 /PL/ - Basketball school Riga/TTP/LV/                52:50                

Pomerania 98 /PL/ - Basketball school Riga/Ridzene /LV/        26:91                 

RGUOR Minsk /BY/ -
Basketbal club Star /EE/                       48:21         

KC-Panevezys /LT/  - Sport school Jelgava  /LV/                            112:31                   

Basketball school Riga/TTP /LV/  - Pomerania 98 /PL/                56:28                  

B/S Riga/Ridzene
 /LV/ - Pomerania 97 /PL/     51:36                                                                                                                        

   Sport school Jelgava  /LV/
- RGUOR Minsk/BY/               14:72                                                   

Basketbal club Star /EE/- LKC-Panevezys /LT/               24:79
                                                                                                                    

LKC-Panevezys /LT/  - Basketball school Riga/Ridzene  /LV/       38:66                  

RGUOR Minsk /BY/ - Basketball school Riga/TTP /LV                             62:42                       

Pomerania 98 /PL/  - Sport school Jelgava  /LV/                              45:42                 

Pomerania 97 /PL/  - Basketbal club Star /EE/                                      43:18                       

Basketball school Riga/TTP /LV/ - LKC-Panevezys /LT/                   35:55                    

Basketball school Riga/Ridzene  /LV/ - RGUOR Minsk /BY/              55:40                       

Basketbal club Star /EE/ - Pomerania 98 /PL/                                         48:37                         

Sport school Jelgava  /LV/
- Pomerania 97 /PL/            24:50

Sport school Jelgava  /LV/ - Basketbal club Star /EE/                     29:55                    

School Riga/Ridzene  /LV/ - Basketball school Riga/TTP /LV/   59:30

Pomerania 98 /PL/ - LKC-Panevezys /LT/                                          29:77                     

RGUOR Minsk /BY/ - Pomerania 97 /PL/                                                44:34                        


 


EEGBL II stage
Season 2011/2012

U 15
09.-11.12.2011

Moscow Russia
  


  Results
 
  A group                                                          B group                                                      

Basketball club Spartak Vidnoje/Russia/     SDJSOR Trinta I Moscow/Russia/               

SDJSOR Samara Samara/Russia/                 SDJSOR Trinta II Moscow/Russia/    

A.Gomelski school Moskow/Russia/             BC Tapionan Honka Espoo/Finland/   

Basketball club Penza Penza/Russia/          BC Wartti Basket Helsinki /Finland/  
 
    



SDJSOR Trinta I /RU/- Basketball club Spartak /RU/     45:47                                      

SDJSOR Trinta II /RU/ - SDJSOR Samara /RU/               14:48                                 

BC Tapionan Honka /FI/- A.Gomelski school /RU/         48:39                                   

BC Wartti Basket /FI/ - Basketball club Penza /RU/      72:35                                             

SDJSOR Samara /RU/  - SDJSOR Trinta I /RU/                 51:41                                  

Basketball club Spartak /RU/  - SDJSOR Trinta II /RU/  54:23                                    
                                                                                       
A.Gomelski school /RU/ - BC Wartti Basket /FI/            41:54                                       

Basketball club Penza /RU  - BC Tapionan Honka /FI/   23:52
 

 
SDJSOR Trinta II /RU/ - Basketball club Penza /RU/      48:26                               

SDJSOR Trinta I /RU/ - A.Gomelski school /RU/              52:29                                 

BC Wartti Basket /FI/- Basketball club Spartak /RU/     61:68                               

BC Tapionan Honka /FI/ - SDJSOR Samara /RU/             30:61                                            

A.Gomelski school /RU/ -
SDJSOR Trinta II /RU/             38:17
                                                     
Basketball club Penza /RU/ - SDJSOR Trinta I /RU/         22:55                                 

Basketball club Spartak /RU/-BC Tapionan Honka /FI/   49:39                                  

SDJSOR Samara /RU/ - BC Wartti Basket /FI/                  51:37
 

BC Wartti Basket /FI/ - SDJSOR Trinta II /RU/                61:19                                 

SDJSOR Trinta I /RU
/ -  BC Tapionan Honka /FI/            35:26                                     

Basketball club Penza /RU/ - SDJSOR Samara /RU/        28:49                                         

A.Gomelski school /RU/-Basketball club Spartak /RU/   28:62
                                



 
  


EEGBL I stage season 2011/2012   U-15
14.-16.10.2011.
Riga, Latvia

Results

Group A                                                                       Group B

Basketball school Riga/Ridzene /LV/   Basketball club Wartti Basket /FIN/    

Basketball school Riga/TTP /LV/            Basketball club Tapiolan Honka /FIN/

Basketbal club Star /EE/                           SDJSOR Trinta I /RU/

Sport school Jelgava  /LV/                        SDJSOR Trinta II /RU/

14.10.2011

Basketball school Riga/Ridzene – Basketball club Wartti Basket            58:57

Basketball school Riga/TTP –Basketball club Tapiolan Honka                   34:37

Basketbal club Star - SDJSOR Trinta I                                                             43:52

Sport school Jelgava - SDJSOR Trinta II                                                         25:46

Basketball school Riga/Ridzene – Basketball club Tapiolan Honka         49:38

Basketball school Riga/TTP – Basketball club Wartti Basket                    31:54

Basketbal club Star - SDJSOR Trinta II                                                           39:28

Sport school Jelgava - SDJSOR Trinta I                                                          22:54

15.10.2011

Basketball club Wartti Basket - Basketbal club Star                                     67:27

Basketball club Tapiolan Honka - Sport school Jelgava                                73:30

SDJSOR Trinta II - Basketball school Riga/TTP                                              26:58

SDJSOR Trinta I - Basketball school Riga/Ridzene                                        33:47

Basketball club Wartti Basket - Sport school Jelgava                                   92:29

Basketball club Tapiolan Honka - Basketbal club Star                                   56:14

SDJSOR Trinta I - Basketball school Riga/TTP                                                32:50

SDJSOR Trinta II - Basketball school Riga/Ridzene                                      27:65

16.10.2011

Basketball school Riga/TTP - Sport school Jelgava                                       68:23

Basketball school Riga/Ridzene - Basketbal club Star                                 48:26

Basketball club Wartti Basket - SDJSOR Trinta I                                           44:46

Basketball club Tapiolan Honka - SDJSOR Trinta II                                       74:11

      




EEGBL I stage Season 2011/2012 U 15
06-09.10.2011
Czluchow Polska

R
esults


                   A group                                                                   B group
 

    Pomerania 98 Gdansk/Polska/                         Basketball club Spartak Vidnoje/Russia/

    Pomerania 97 Gadnsk/Polska/                         SDJSOR Samara Samara/Russia/
 
    RGUOR Minsk  Minsk/Belarus/                           A.Gomelski school Moskow/Russia/
 

    LKC-Panevezys Panevezys/Lithuania/           Bryza Kolbudy /Polska/
     

     07.10.2011
   
     RGUOR Minsk /BY/_ SDJSOR Samara /RU/                                                    35:38
   
     LKC-Panevezys /LT/ - Basketball club Spartak /RU/                                   52:56

     Pomerania 97  /PL/ - A.Gomelski school /RU/                                              47:29

     Basketball club Spartak /RU/ - RGUOR Minsk /BY/                                     47:46

     SDJSOR Samara /RU/ - LKC-Panevezys /LT/                                                49:45

     A.Gomelski school /RU/ - Pomerania 98 /PL/                                              55:34

     Bryza Kolbudy /PL/ - Pomerania 97 /PL/                                                      45:40
    
    08.10.2011
 
     Pomerania 98 /PL/ - Basketball club Spartak /RU/                                     44:94

     Pomerania 97 /PL/ - SDJSOR Samara /RU/                                                  33:43

     RGUOR Minsk /BY/ - A.Gomelski school /RU/                                               60:20
 
    LKC-Panevezys /LT/  - Bryza Kolbudy /PL/                                                  61:51
 

     SDJSOR Samara /RU/  -Pomerania 98 /PL/                                                  67:15

     Basketball club Spartak /RU/  -Pomerania 97 /PL/                                    58:45
 
     Bryza Kolbudy /PL/  -RGUOR Minsk /BY/                                                      36:54

     A.Gomelski school /RU/  -LKC-Panevezys /LT/                                            41:71


     09.10.2011

    Bryza Kolbudy /PL/ - A.Gomelski school /RU/                                             54:37

     SDJSOR Samara /RU/ - Basketball club Spartak /RU/                              32:61

     Pomerania 98 /PL/ - Pomerania 97 /PL/                                                      31:65

     RGUOR Minsk /BY/ - LKC-Panevezys /LT/                                                    54:57

      
 


MVP
Maria Vadejeva / Spartak,Vidnoje /

Best scorer
Maria Vadejeva / Spartak,Vidnoje / 

ALL STARS:

Raisa Musina / Spartak,Vidnoje /
Hanna Brych / RGUOR, Minsk /
Karolina Stawinska / Pomerania 97, Gdansk /
Urte Slavickaite / LKS Panevezys,Panevezys /
Irina Arhipova / SDJSOR , Samara /

 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32