EGBL - III STAGE 02-05.03.17 Riga LATVIA


Welcome
SEASON 2020/2021 PROJECT
EGBL 20th ANNIVERSARY
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
Olympic stars of EGBL
About us
Partners
LIVE TV
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
   SUPERFINAL 30.03-02.04.17 St.Petersburg RUSSIA
   III STAGE 09-12.03.17 Tukums LATVIA
   III STAGE 02-05.03.17 Riga LATVIA
   III STAGE 02-05.03.17 Ostrava Czech Republic
   II STAGE 19-22.01.17 Riga LATVIA
   II STAGE 12-15.01.17 Kuremaa ESTONIA
   II STAGE 26-29.12.16 Riga LATVIA
   I STAGE 10-13.11.16 Kuremaa ESTONIA
   I STAGE 03-06.11.16 Riga LATVIA
   I STAGE 27-30.10.16 Riga LATVIA
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  


  


EGBL season 2016/2017

U 14   /2003-2004/

III stage

02.- 05. March 2017 
Riga , LATVIA


 ONLINE
 

Group A
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia

Basketball school Riga/Ridzene Riga , Latvia
SDJSOR Nr. 7 - Prinemanie  Grodno , Belarus
Basketball club Kolibri  Riga  Latvia


Group D

Basketball Academy Tallinn/Kalev  Tallinn , Estonia
Basketball club Teiwaz- Bagira Kiev , Ukraina
SDJSOR Kupchinskij Olimp St.Petersburg , Russia
MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland

 
03.03.2017
9:00 Teiwaz Bagira – BC Kolibri                 30:34

10:30 BA Tallin Kalev – Prinemanie          39:55

12:00 MPKK Sokolow SA – BS Ridzene      36:45

13:40 Kupchinskiy Olimp – BS Riga/TT    42:54

15:10 BC Kolibri – BA Tallin Kalev             50:36

16:40 Prinemanie – Teiwaz Bagira           31:46

18:10 BS Ridzene - Kupchinskiy Olimp    40:32

19:40 BS Riga/TTP -MPKK Sokolow SA     30:25


04.03.2017
9:00 Kupchinskiy Olimp - Prinemanie      34:51
10:30 MPKK Sokolow SA - BC Kolibri        16:37

12:00 Teiwaz Bagira - BS Ridzene            23:41

13:30 BA Tallin Kalev - BS Riga/TTP         24:33

15:00 BC Kolibri - Kupchinskiy Olimp       66:41

16:30 Prinemanie - MPKK Sokolow SA     56:24

18:00 BS Ridzene - BA Tallin Kalev           42:25

19:30 BS Riga/TTP - Teiwaz Bagira          12:50


05.03.2017

9:00 BA Tallin Kalev -MPKK Sokolow SA  42:45

10:30 Prinemanie - BS Ridzene                 63:33

12:00 Teiwaz Bagira-Kupchinskiy Olimp 62:24

13:30 BC Kolibri - BS Riga/TTP                  56:28

 


Contacts:
Elza Gribuste
+371 29334322
elza.gribuste@gmail.com
 

Sports hall:

Daugavas sporta nams
Kr.Barona str.107, Rīga  

Hotels:

HOTEL Baltparks /3 teams - BA Tallinn/Kalev , Kupchinskij Olimp , MPKK Sokolow SA /
Pernavas str.36, Rīga


HOTEL Linovo /2 teams - SDJSOR Nr.7 Prinemanie , Teiwaz Bagira /
Pernavas str.32, Rīga

 
 




















































Refrigerant gas R410a R134A R404A R32