EGBL - II STAGE 26-29.12.16 Riga LATVIA


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2018/2019
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
   SUPERFINAL 30.03-02.04.17 St.Petersburg RUSSIA
   III STAGE 09-12.03.17 Tukums LATVIA
   III STAGE 02-05.03.17 Riga LATVIA
   III STAGE 02-05.03.17 Ostrava Czech Republic
   II STAGE 19-22.01.17 Riga LATVIA
   II STAGE 12-15.01.17 Kuremaa ESTONIA
   II STAGE 26-29.12.16 Riga LATVIA
   I STAGE 10-13.11.16 Kuremaa ESTONIA
   I STAGE 03-06.11.16 Riga LATVIA
   I STAGE 27-30.10.16 Riga LATVIA
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  



EGBL season 2016/2017

U 14
/2003-2004/

II stage
 

26.- 29. December 2016 
Riga   Latvia


ONLINE

Group C
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
Basketball school Riga/Jugla , Riga , Latvia
Basketball club Helmi Basket  Helsinki , Finland
RGUOR Minsk  Minsk , Belarus
 
Group D
Basketball Academy Tallinn/Kalev  Tallinn , Estonia
Basketball club Teiwaz- Bagira Kiev , Ukraina
SDJSOR Kupchinskij Olimp St.Petersburg , Russia
MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland


27.12.2016

9.00 BS Riga/Jugla - Kupchinskij Olimp            60:31
10.30 BC Helmi Basket -BC Teiwaz-Bagira      36:31
12.00 SC Audentes - MKK Sokolow SA               30:44
13.30 RGUOR Minsk - BA Tallinn/Kalev              59:36
15.00 Kupchinskij Olimp – BC Helmi Basket     35:57
16.30 BC Teiwaz-Bagira – BS Riga/Jugla          34:41     
18.00 MKK Sokolow SA  - RGUOR Minsk              42:49
19.30 BA Tallinn/Kalev – SC Audentes               0:20


28.12.2016
9.00 BC Helmi Basket - MKK Sokolow SA          41:40
10.30 BS Riga/Jugla  - BA Tallinn/Kalev           47:25         

12.00 SC Audentes -Kupchinskij Olimp             58:51

13.30 RGUOR Minsk - BC Teiwaz-Bagira            21:40
15.00 MKK Sokolow SA – BC Riga/Jugla            47:52       

16.30 BA Tallinn/Kalev – BC Helmi  Basket     17:52

18:00 BCTeiwaz-Bagira – SC Audentes            25:44
19.30 Kupchinskij Olimp – RGUOR Minsk           38:57


29.12.2016
9.00  SC Audentes – BC Helmi Basket              28:40
10.30 Kupchinskij Olimp – BA Tallinn/Kalev    57:38 
12.00
 BC Teiwaz-Bagira - MKK Sokolow SA     38:40   
13.30  BS Riga/Jugla – RGUOR Minsk                 42:32
14.45 Closing Ceremony

 

Contacts:
DIANA KUZINA
GSM: +371 200 11 277
dianakuzina@inbox.lv

DAIGA JANSONE
GSM: +371 29 232 956
djanson@inbox.lv

 

Sport hall :
Meža skola sport hall

Brivibas str. 384a, Rīga, LV-1006
Phone : +371 67551874


Accommodation :
Meža skola  -  / SC Audentes , BC Helmi Basket , Kupchinskij Olimp , BA Tallinn/Kalev  , MKK Sokolow SA /
Brivibas str.384a , Riga


Hotel BaltPark  - / BC Teiwaz-Barira , RGUOR Minsk /

Rīga, Pērnavas iela 36
LV-1009 , Latvija
Phone: +371 67847000
Fax: +371 67847006
info@hotelbaltpark.lv





























 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32