EGBL - U 14


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
   III stage 28-31.03.19 Tallinn ESTONIA
   III stage 21-24.03.19 Kuremaa ESTONIA
   II stage 7-10.02.19 Riga LATVIA
   II stage 7-10.02.19 Litomerice CZECH REPUBLIC
   I stage 8-11.11.18 Kuremaa ESTONIA
   I stage 8-11.11.18 Rapla ESTONIA
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  





 European Girls Basketball League
Season 2018/2019


U14 /2005/

Group A
Basketball club Slovan Litomerice , Czech Republik

Pomerania 2005  Gdansk , Poland

Basketball club SBŠ Ostrava  Ostrava , Czech republik  
Basketball club Teiwaz-Bagira Kiev , Ukraina
 

Group B                            
Liepaja Basketball school  Liepaja , Latvia
Basketball club Star Tallinn , Estonia          
                                                                               Young Angels Academy Košice , Slovakia
Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia
 
Group C
West-Coast All Stars  Turku . Finland
SDJSOR Nr.7 Prinemanie  Grodno , Belarus
Basketball club Tapiolan Honka Espoo , Finland

Basketball school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
 

Group D
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia

Rapla basketball school  Rapla , Estonia

Basketball club Nokia  Nokia , Finland
 
 


I stage      8-11.11.2018   Rapla/Estonia                  A + D
I stage      8-11.11.2018  
Kuremaa/Estonia             C + B
II stage    7-10.02.2019    Litomerice/Czech Rep.    A + B
II stage    7-10.02.2019    Riga/TTP/Latvia              D + C
III stage  21-24.03.2019  Kuremaa/Estonia             A + C
III stage  28-31.03.2019  Tallinn/Estonia                 B + D
Final         16-19.05.2019 
Kuremaa/Estonia   



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32