EGBL - I stage 9-12.11.17 Tallinn ESTONIA


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2018/2019
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
   III stage 15-18.03.18 Czluchow POLAND
   III stage 01-04.03.18 Tallinn ESTONIA
   II stage 25-28.01.2018 Liepaja LATVIA
   II stage 25-28.01.2018 Ostrava CZECH REPUBLIK
   I stage 9-12.11.17 Tallinn ESTONIA
   I stage 9-12.11.17 Riga LATVIA
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  




EGBL
    

Season 2017/2018
U13   /2005/
I stage
09-12.11.2017     
Tallinn , Estonia

ONLINE

 
Group B
Basketball Academy Tallinn Kalev  Tallinn , Estonia
Liepaja Basketball school  Liepaja , Latvia
Basketball club Star Tallinn , Estonia
West-Coast All Stars  Turku , Finland

Group C
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
Basketball club Tapiolan Honka Espoo , Finland
Rapla basketball school  Rapla , Estonia 
School 221  St.Petersburg , Russia


10.11.2017
9:00 West Coast - Tapiolan Honka        45:56
10:30 Liepaja BS- School 221                40:63
12:00
Tallinn/Kalev - BC Rapla              56:16
13:30
BC Star - SC Audentes                 34:54
15:00
Tapiolan Honka - Tallinn/Kalev  39:31
16:30
BC Rapla - West Coast                 22:47
18:00
SC Audentes - Liepaja BS            49:33 
19:30 School 221 - BC Star                    47:34

11.11.2017
9:00 BC Star - Tapiolan Honka              33:37
10:30
Liepaja BS - BC Rapla                  36:37
12:00
Tallinn/Kalev - School 221         19:54
13:30
West-Coast - SC Audentes         33:49
15:00
BC Rapla - BC Star                        12:39
16:30
Tapiolan Honka - Liepaja BS       60:29
18:00
School 221 - West Coast             56:44
19:30
SC Audentes - Tallinn/Kalev       52:31

12.11.2017
9:00 West Coast - BC Star                     37:42
10:30
School 221 - SC Audentes           37:63
12:00
Tapiolan Honka -  BC Rapla         51:28
13:30
Tallinn/Kalev - Liepaja BS           50:37
14.45 Closing Ceremony


Contact
EDUARD BEILINSON
+372 5805 7674
bctallinn@gmail.com

 
Hotel :
Ecoland
Randvere tee 155, Pirita linnaosa, Tallinn
http://ecoland.ee/

Sport hall :
Läänemere tee 31, Tallinn
Tallinna Linnamäe Vene Lütseum  
 
 

 















































































Refrigerant gas R410a R134A R404A R32