EGBL - III stage 27.02-1.03.20 Tallinn ESTONIA


Welcome
SEASON 2020/2021 PROJECT
EGBL 20th ANNIVERSARY
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
Olympic stars of EGBL
About us
Partners
LIVE TV
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
   III stage 27.02-1.03.20 Riga LATVIA
   III stage 27.02-1.03.20 Tallinn ESTONIA
   II stage 16-19.01.20 Saulkrasti LATVIA
   II stage 9-12.01.20 Lublin POLAND
   I stage 17-20.10.19 Daugavpils LATVIA
   I stage 17-20.10.19 Piestany SLOVAKIA
U 19
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  




 
 European Girls Basketball League
     

  Season 2019/2020
 
 III stage     
U17
 

           27.02.-01.03.2020          
 Tallinn   ESTONIA  
 
 
A group
 
Basketball school Riga/Jugla   Riga , Latvia 
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
Basketball club Nokia  Nokia , Finland 
Basketball club Tapiolan Honka  Espoo , Finland
 

D group  
Basketball club SBŠ Ostrava  Ostrava , Czech Republik 
Basketball club Slavia Trnava  Trnava , Slovakia 
MBK Stara Tura Piestany , Slovakia
School Gortata Politechnika  Gdansk , Poland

 
Friday, 28.02

9:00    Riga/Jugla - BC Slavia Trnava              45:57
10:30
  SC Audentes - SBS Ostrava                  55:48
12:00
  BC Nokia - Gortata Politechnika           59:51
13:30
  Tapiolan Honka - MBK Stara Tura        50:38
15:00
  SBS Ostrava – Riga/Jugla                     29:52
16:30
  BC Slavia Trnava - SC Audentes          65:50
18:00
  MBK Stara Tura - BC Nokia                    44:52
19:30
  Gortata Politechnika-Tapiolan Honka 57:53
 
Saturday, 29.02

9:00   BC Nokia - SBS Ostrava                          45:36
10:30
  Tapiolan Honka - BC Slavia Trnava     32:62
12:00
  Riga/Jugla - MBK Stara Tura                 65:48
13:30
  SC Audentes-Gortata Politechnika      52:41
15:00
  BC Slavia Trnava - BC Nokia                 51:49
16:30
  SBS Ostrava - Tapiolan Honka             33:47
18:00
  MBK Stara Tura - SC Audentes             48:66
19:30
  Gortata Politechnika–Riga/Jugla         50:63
 

Sunday, 1.03
8:00    BC Slavia Trnava - SBS Ostrava           33:48
9:30
    Gortata Politechnika-MBK Stara Tura  50:35
11:00
  SC Audentes - Tapiolan Honka             60:47
12:30
  BC Nokia – Riga/Jugla                            35:53
13.45 Closing Ceremony

 
 
CONTACT PERSON 
Andra Viirpalu

Mobile: +372 5667 4720
E-mail: viirpaluandra@gmail.com  

ACCOMMODATION
All the teams will be accommodated in Audentes.
Address is Tondi 84, Tallinn.   
 
GAME ARENA
Kristiine Spordimaja.
Address is Sõpruse pst.161/Kännu 86, Tallinn.
 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32