EGBL - EGBL U 15


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2018/2019
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
   EGBL U 15
   EGBL U 17
   EGBL U 19
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  


                                  
           
   
      
   Season 2015/2016
  U 15
/2001-2002/

                   Division 1 
              
                                                                              
A  group
SDJSOR Samara   Samara , Russia         

Basketball school Riga/TTP Riga , Latvia      
SDJSOR Nr. 7-Prinemanie Grodno,Belarus  
BS Nevskaya  Sankt .Petersburg , Russia     

B group

Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Basketball school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland
Sport club Audentes   Tallinn , Estonia

                                                                                                          
C group

            BC Tapiolan Honka  Espoo , Finland               

                   Sodertalje BBK   Sodertalje , Sweden                       
       Skuru IK Basket  Stockholm , Sweden           
         Espoo Basket team  Espoo , Finland              

D group
Basketball school 3.BJSS  Riga , Latvia
Sport school Saldus  Saldus , Latvia
Basketball club BMS Copenhagen , Denmark
Basketball club Aabyhoj  Aarhus , Denmark
 

Stages

I stage
23.-26.October 2015 Riga , Latvia  D + B

Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Basketball school Riga/Ridzene Riga , Latvia
MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland
Sport club Audentes   Tallinn , Estonia

asketball school 3.BJSS  Riga , Latvia
Sport school Saldus  Saldus , Latvia
Basketball club BMS Copenhagen , Denmark

Basketball club Aabyhoj  Aarhus , Denmark
 


I stage
05.-08.November 2015 Riga  Latvia   A + C

SDJSOR Samara   Samara , Russia
Basketball school Riga/TTP Riga , Latvia
SDJSOR Nr. 7 - Prinemanie  Grodno , Belarus
BS Nevskaya  Sankt .Petersburg , Russia

BC Tapiolan Honka  Espoo , Finland
Sodertalje BBK   Sodertalje , Sweden
Skuru IK Basket  Stockholm , Sweden
Espoo Basket team  Espoo , Finland  

 
II stage
14.-17. January 2016 Aniksciai , Lithuania A + B

SDJSOR Samara   Samara , Russia
Basketball school Riga/TTP Riga , Latvia
SDJSOR Nr. 7 - Prinemanie  Grodno , Belarus
BS Nevskaya  Sankt .Petersburg , Russia

Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Basketball school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia


II stage
14.-17.January 2016 Saldus , Latvia   D + C
BC Tapiolan Honka  Espoo , Finland
Sodertalje BBK   Sodertalje , Sweden
Skuru IK Basket  Stockholm , Sweden
Espoo Basket team  Espoo , Finland  

Basketball school 3.BJSS  Riga , Latvia
Sport school Saldus  Saldus , Latvia
Basketball club BMS Copenhagen , Denmark
Basketball club Aabyhoj  Aarhus , Denmark
 


III stage
18.-21.February 2016 Kuremaa , Estonia A + D

SDJSOR Samara   Samara , Russia
Basketball school Riga/TTP Riga , Latvia
SDJSOR Nr. 7 - Prinemanie  Grodno , Belarus
BS Nevskaya  Sankt .Petersburg , Russia

Basketball school 3.BJSS  Riga , Latvia
Sport school Saldus  Saldus , Latvia
Basketball club BMS Copenhagen , Denmark

Basketball club Aabyhoj  Aarhus , Denmark
 


III stage
03.-06.March 2016 Tallinn , Estonia   B + C

Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Basketball school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland
Sport club Audentes   Tallinn , Estonia
 

BC Tapiolan Honka  Espoo , Finland
Sodertalje BBK   Sodertalje , Sweden
Skuru IK Basket  Stockholm , Sweden
Espoo Basket team  Espoo , Finland  


Superfinal 
29.April-03.May  2016  CZLUCHOW , POLAND   
 


 
             
 U15
/2001-2002/

Division 2

COR Viktoria   Brest , Belarus
Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia
Basketball Academy Tallinn Kalev   Tallinn , Estonia
 
Basketball club Kolibri  Riga , Latvia
Pomerania 2002  Gdansk , Poland
SSOR Podolsk   Podolsk , Moscow region ,Russia
Sport club Astana   Astana , Kazakhstan
 Sport club Siit Sealt   Järvamaa , Estonia
 

Stages

I stage
22-25.October 2015 Czluchow , Poland

II stage
21.-24. January 2016
Kuremaa , Estonia
III stage
03.-06.March 2016 Riga , Latvia

Superfinal
29.April
-03.May 2016 CZLUHOV , POLAND
 

 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32