EGBL - 2002/2003


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2018/2019
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011
   2009/2010
   2007/2008
   2005/2006
   2004/2005
   2003/2004
   2002/2003
   2001/2002
   2000/2001
   Gallery


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  


EEGBL

CALENDAR OF STAGES 2002/2003



States Teams 1986/1987

 1.stage Riga 04-06.10.2002 
 2 stage Vilnius 31.01. - 02.02.2003
  FINAL Tallin ? 2003

Clubs Teams 1988/1989

 1.stage Riga 01 - 03.11.2002 
 2. stage Rapla 17 - 19.01.2003
 3. stage Moscow 07 - 09.03.2003
  FINAL Grodno 23 - 25.05.2003

Teams EEGBL 1986/1987

 1.Ukraine-86 UKRAINE 
 2. Lithuania-86 LITHUANIA
 3. Estonia-86 ESTONIA
 4. Latvia-87 LATVIA

Teams EEGBL 1988/1989

 1.Trinta-89 RUSSIA 
 2. Rapla ESTONIA
 3.ASMS BELORUSSIA 
 4. Kolibri LATVIA
 5.Samara RUSSIA 
 6. Viktoria BELORUSSIA
 7. Trinta-89 RUSSIA
 8. Ridzene LATVIA

1986/1987
4 - 6.10.2002 RIGA LATVIA

Team places and points after the 1st stage


No.
Surname
Country
Points
 1.NikolaiEstonia
74
 2. RakutiteLithuania
52
 3.SazarenkoUkraine48
 4. ZarickaUkraine43
 5. LimbahaLatvia
39
 6. PonoiovaUkraine37
 7.DomaratskaUkraine37
 8.RekkeLatvia33
 9.AleksandrovaEstonia33
 10.Nimroda Latvia29
 11. Monkute Lithuania29


1988/1989
1 - 3.11.2002 RIGA LATVIA

Team places and points after 1st stage

 1.ASMS  Minsk, Belorussia
10
 2. Kolibri Riga, Latvia
8
 3. Olimpiec Samara, Russia
6
 4. ViktoriaGrodno, Belorussia 5
 5. Trinta 89
 Moscow, Russia
 6. Rapla Rapla, Estonia
 7. Ridzene Riga, Latvia
 2
 8. Trinta 89
 Moscow, Russia
 1

The most scoring players after 1st stage

No.
Surname
Team
Points
 1.Babkina Ridzene 79 
 2. KozunViktoria 72 
 3. AndruscenkoOlimpiec 71 
 4. GorskovaTrinta 88 62 
 5.Loginovica ASMS 61 
 6. KuliteKolibri 56 
 7.Pantiuh ASMS 55 
 8. KiselevaKolibri 48 
 9. KorovuskinaOlimpiec 45 
 10.Dragun Viktoria 44 
 11. MoskalevaOlimpiec 44 


1988/1989
17 - 19.01.2003, RAPLA, ESTONIA

Team places and points after the 2nd stage

 1.Saurina Trinta 88 Moscow, Russia 10 
 2.Olimpiec Samara, Russia 
 3.ASMS Minsk, Belorussia 
 4.Kolibri Riga, Latvia 
 5. ViktoriaGrodno, Belorussia  4
 6. Rapla Rapla, Estonia
 3
 7. Ridzene Riga, Latvia
 2
 8. Trinta 89
Moscow, Russia  1

Team places and points after 1st and 2nd stage

1.ASMS Minsk, Belorussia  16
 2.Trinta 88  Moscow, Russia
 14
 3. Olimpiec Samara, Russia
 14
 4. Kolibri Riga, Latvia
 13
 5. Viktoria Grodno, Belorussia
 9
 6. Rapla Rapla, Estonia
 6
 7. Ridzene Riga, Latvia
 4
 8. Trinta 89
 Moscow, Russia
 2

The most scoring players after the 2nd stage

1.Andruscenko Olimpiec 83 
 2. SolniskinaTrinta 88  69
 3. Evlanova Trinta 89
 63
 4. Gorskova Trinta 88
 59
 5. Neimane Kolibri 58
 6. Lihtarovica Viktoria 58
 7. Putnina Kolibri 57
 8. Babkina Ridzene 57
 9. Loginovica ASMS 55
 10. Gasper ASMS 51
 11. Chernova Olimpiec 48

The most scoring players after the 1st and the 2nd stages

 1.Andruscenko  Olimpiec154 
 2. Babkina Ridzene 136
 3. Gorskova Trinta 88
 121
 4. Loginovica ASMS 116
 5. Solniskina Trinta 88
 110
 6. Evlanova Trinta 89
 106
 7. Kozun Viktorija 101
 8. Gasper ASMS 93
 9. Korovuskina Olimpiec 92
 10. Pantuh ASMS 92

1988/89
07 - 09.03.2003, MOSCOW, RUSSIA

Team places and points after the 3rd stage

 1.Trinta 88 Moscow, Russia  10
 2. ASMS Minsk, Belorussia
 8
 3. Olimpiec Samara, Russia
 6
 4. Viktoria Grodno, Belorussia
 5
 5. Kolibri Riga, Latvia
 4
 6. Ridzene Riga, Latvia
 3
 7. Rapla Rapla, Estonia
 2
 8. Trinta 89
 Moscow, Russia
 1


Team places and places after the 1st, 2nd and 3rd stages


 1. Trinta 88
 Moscow, Russia
24
 2. ASMS Minsk, Belorussia
 24
 3. Olimpiec Samara, Russia
 20
 4. KolibriRiga, Latvia  17
 5. Viktoria Grodno, Belorussia
 14
 6. Rapla Rapla, Estonia
 8
 7. Ridzene Riga, Latvia
 7
 8. Trinta 89
 Moscow, Russia
 3


The most scoring players after the 3rd stage

 1.Rausberg  Rapla 68
 2. Solniskina Trinta 88
 61
 3. Loginovica ASMS 58
 4. Turukina ASMS 52
 5. Evlanova Trinta 89
 52
 6. Cernova Olimpiec 52
 7. Puu Rapla 50
 8. Jermalajeva Trinta 88
 49
 9. Savina Trinta 88
 49
 10. Babkina Ridzene 49

The most scoring players after the 1st, 2nd and 3rd stages

 1.Andruscenko  Olimpiec 199
 2. Babkina Ridzene 185
 3. Loginovica ASMS 174
 4. Solniskina Trinta 88
 171
 5. Gorskova Trinta 88
 165
 6.Evlanova
 Trinta 89
 158
 7. Turukina ASMS 145
 8. Viktorija Viktorija 143
 9. Rapla Rapla 138
 10. Kolibri Kolibri 131


1988/89
23 -25.06.2003, Grodno, Belorussia
SUPER FINAL

Team places after the final
2003/2004 season


 1. ASMS MinskBelarussia 
 2. Trinta 88
 Moscow Russia
 3. Olimpiec Samara Russia
 4. Kolibri Riga Latvia
 5. Rapla Rapla Estonia
 6. Viktoria Grodno Belorussia

The most scoring players after the final

1.  AndruscenkoOlimpiec  253
2. Loginovica ASMS232 
3. Solniskina Trinta 88
 232
 4. Rausberg Rapla 206
 5. Gorskova Trinta 88
 192
 6. Kozun Viktoria 180






Refrigerant gas R410a R134A R404A R32